Sobota, 13.07.2024
Śladami przeszłości
W ramach projektu we współpracy z CEO "Śladami przeszłości" - uczniowie adaptują zabytki, uczniowie SP im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie (głównie harcerze oraz kółko regionalno - historyczne) pod kierunkiem Ady Kozakiewicz, Adama Kuczyńskiego i Dariusza Chrobaka rozpoczęli w 2006 roku proces renowacji kapliczek Matki Boskiej Skępskiej. Obie figurki były obiektem zainteresowania uczniów podczas konkursów plastycznych i fotograficznych oraz zajęć z historii regionu i historii lokalnej. Ich zniszczenie pogłębiające się z upływem lat rodziło chęć zajęcia się nimi. Zwłaszcza błagalnie patrzyła na przechodniów MB z bramy wejściowej do kościoła. Figurka z kapliczki na Wygodzie została przekazana SP przez społeczność sołectwa a figurka z "kapliczki" sprzed kościoła Św. Bartłomieja w Czernikowie przez dziekana T. Pakulskiego w imieniu parafii.
Grupa uczniów rozpoczęła kwestę na rzecz renowacji figurki, a dzięki życzliwości pani prof. B. Rouba i p. mgr J. Arszyńskiej pod kierunkiem pana Jacka Stachery studentki w ramach praktyk w Zakładzie Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej przy UMK w Toruniu zajęły się konserwacją dwóch figurek. Włożyły w to (p. Dagmara Mausolf i p. Agnieszka Kuligowska) wiele dodatkowych godzin pracy. Zakład wykonał prace właściwie nieodpłatnie jako podziękowanie za włączenie się uczniów w proces renowacji zabytków.
Fundusze zebrane (podczas licznych kwest przy kościele i wśród mieszkańców Wygody) przez uczniów (1450 złotych) zostały przekazane na konto fundacji przy UMK i pokryły koszty dokumentacji i materiałów renowacyjnych.
Uczniowie uczestniczyli w odebraniu figurek. Podczas specjalnej wycieczki - wizyty w zakładzie mieli okazję oglądać proces konserwacji i renowacji figurek przez studentki pod kierunkiem p. dr Stachery oraz uczestniczyli w prelekcji i prezentacji multimedialnej p. Joanny Arszyńskiej dotyczącej figurki MB Skępskiej. Dokumentowali swoje dokonania.
W dniu 18 kwietnia 2008 roku uczestniczyli w oficjalnym przejęciu figurek i przekazaniu dokumentacji prac konserwatorskich i renowacyjnych na ręce dyrektora SP i uczestników projektu w obecności proboszcza parafii. Uczniowie przygotowali i przekazali podziękowania w formie laurek, dyplomów i kwiatów.
22 kwietnia 2008 roku, w trakcie obchodów DNIA PATRONA SP - K. K. Baczyńskiego, figurka MB Skępskiej z Wygody została przez przedstawicieli uczniów - uczestników projektu przy udziale władz gminy i proboszcza parafii poświęcona i przekazana, wraz z kopią dokumentacji konserwatorskiej i zaleceniami przyszłego użytkowania, społeczności Wygody.
Uroczyste przekazanie drugiej figurki MB Skępskiej planowane jest na 3 maja podczas mszy.Szkoły Podstawowe: w Steklinie i Czernikowie oraz tutejsze Gimnazjum i Liceum od września 2004 r. biorą udział w projekcie organizowanym przez CEO w Warszawie pod nazwą "Śladami Przeszłości". Ideą tych działań jest objęcie patronatem jednego z zabytków znajdujących się na terenie gminy.
Młodzież wspólnie z nauczycielami zdecydowała, że szczególną uwagę należy zwrócić na pozostałości kultury poewangelickiej, których wiele śladów znajduje się na terenie naszej gminy. W październiku odbył się symboliczny akt adopcji (przejęcia pod opiekę) cmentarza poniemieckiego w Makowiskach. Odwiedziliśmy również cmentarz w miejscowości Wilcze Kąty. Młodzieży została zarysowana historia osadnictwa olenderskiego na naszych terenach, dokonano dokumentacji fotograficznej i podjęto plan dalszych działań. Przewidujemy kontynuowanie wycieczek po innych miejscach związanych z osadnictwem poniemieckim, tworzenie dokumentacji fotograficznej, wykonanie mapy zabytków. Chcemy przygotować dzień poświęcony kulturze niemieckiej (historia, legendy, kuchnia, język itp.) i na bazie zgromadzonych materiałów opracować folder. W najbliższym czasie przewidujemy wycieczkę do Torunia gdzie obejrzymy kościół ewangelicki i spotkamy się z pastorem. W planach mamy też spotkanie z pracownikiem naukowym poświęcone pozostałościom języka niemieckiego na naszym terenie.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nakarm dziecko

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Orły Edukacji

4,089,704 unikalne wizyty